
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Reference Type | External |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Max Digital Supply Voltage | 15.75 V |
| Min Digital Supply Voltage | 5 V, 14.25 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V, 14.25 V to 15.75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Settling Time | 1 µs |
| Output Type | Current |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 84
Distributors
pcbx
Unit Price$6.60111
Ext.Price$6.60111
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.60111 | $6.60111 |
| 10 | $6.14669 | $61.46690 |
| 25 | $5.72355 | $143.08875 |
| 50 | $5.32954 | $266.47700 |
| 100 | $4.96265 | $496.26500 |
| 300 | $4.62102 | $1386.30600 |
| 500 | $4.30291 | $2151.45500 |
| 1000 | $4.00678 | $4006.78000 |
